Ognisko Katowice – Parafia Św. Michała Archanioła, ul. Gawronów 20

Miejsce Spotkań
Ośrodek im. Blachnickiego Katowice, ul. Gawronów 20 przy Parafii Św. Michała Archanioła w Katowicach.
Duszpasterz wspólnoty - ks. Wojciech Ignasiak.
Zapraszamy do Ośrodka na spotkania Ogniska w każdą trzecią środę miesiąca zaraz po Mszy Świętej rozpoczynającej się o godzinie 18.00.
Zobacz mapę
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Tematem konferencji w dniu 18.09.2019r. było:

BUDOWANIE  MAŁŻEŃSTWA JAKO WSPÓLNOTY MĘŻA I ŻONY– RELACJE Z RODZICAMI/TEŚCIAMI

W Księdze Rodzaju czytamy: ,, Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.” I właśnie kluczowym słowem jest owo: OPUŚCI. Jeśli to nie nastąpi, to nikt nie zbuduje, nie zawrze sakramentalnego małżeństwa i nie nastąpi owo „odpępowienie dorosłych dzieci” (zwłaszcza od matek). Jeśli ojciec prawidłowo wypełnił swoją rolę, czyli nastąpiła afirmacja ze strony taty, nadał dziecku swemu „Imię” – poczuło ,że jest KIMŚ, to taki ktoś umie się odciąć (mentalnie i emocjonalnie). Będzie również potrafił cały wejść w oblubieńczą miłość. Nastąpi całkowita niezależność – finansowa i emocjonalna. Współmałżonek nie może być częścią rodziny rodziców. To nie tak, że my – rodzice dalej żyjemy, mieszkamy , a synowa czy zięć tylko do nas dochodzą. Zatem swoje „ gniazdo” trzeba opuścić.

Jeśli My – Rodzice nie usamodzielnimy  dzieci, to będą ciągle  „wiszący” na nas. Ojciec ma usamodzielnić dzieci; mają one iść w świat, a jeśli się nie uda, to niech wiedzą o wsparciu (finansowym lub duchowym).Nawet wojna czy bieda nie powoduje, że człowiek nie jest zdolny do miłości.

NIE WOLNO PRZETRZYMYWAĆ DZIECI W DOMU !

Warto postawić sobie pytanie: Czy dałeś samodzielność córce czy synowi?

W młodszym wieku dziecko potrzebuje czułości i troski od matki, a w okresie dojrzewania potrzebuje afirmacji i to bezwarunkowej od ojca. Ona dotyczy osoby – czyli: „W MOICH OCZACH JESTEŚ KIMŚ”. Zatem afirmacja nie jest akceptacją, gdyż ona  dotyczy postaw i zachowań. Po co? Aby samodzielnie mogli tworzyć, budować swoje już życie, małżeństwo czy rodzinę.

Papież Franciszek naucza: „ Aby zjednoczyć się w małżeństwie trzeba opuścić swój dom”. Małżeństwo dzieci jest wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą  znaleźć nowy sposób bycia z dziećmi.

Mężczyzna męski jest odpowiedzialny.

Wyróżniamy dwie skrajności postaw męża – ojca:

– przemocowy,  apodyktyczny, agresywny

– nieobecny, wyautowany ( po prostu nie chce być „ trąbą” )

Kobiety też są takie. Nie mamy być ani agresywni ani ulegli. Mamy być oboje asertywni, aby dzieciom zgotować wspaniały los. Życie i tak nie jest łatwe. Niech nasze dzieci potrafią nam powiedzieć: „ Mam swoje zdanie. Jestem odpowiedzialny”. Rodzice musza odwyknąć od swoich dzieci. Jeśli tego nie zrobią to będzie to chora symbioza.

List Papieża do Młodych mówi o OJCOWSKIEJ MIŁOŚCI BOGA OJCA.

Może nie miałaś/łeś ojca jakiego potrzebowałaś/łeś, więc rzuć się w Jego ramiona i wiedz, że Bóg Ojciec Cię wspiera i dogłębnie szanuje Twoją wolność. Rodzice też powinni albo i muszą szanować wolność swoich dzieci. Choć jestem Twoim ojcem, choć jestem Twoją matką SZANUJĘ TWOJĄ WOLNOŚĆ.

JEŚLI CHCESZ,TO MOGĘ CI POMÓC.

Trzeba wyznaczyć granice swoim rodzicom i nauczyć się mądrze kochać. Inaczej zlewa się  wszystko razem. Nie mogę już być w rodzinie moich rodziców. Jesteśmy u siebie , w małżeństwie .

My zaś rodzice mamy tak dbać o dorosłe dzieci, aby im nie utrudniać życia.

Kronika