Ognisko Katowice – Parafia Św. Michała Archanioła, ul. Gawronów 20

Miejsce Spotkań
Ośrodek im. Blachnickiego Katowice, ul. Gawronów 20 przy Parafii Św. Michała Archanioła w Katowicach.
Duszpasterz wspólnoty - ks. Wojciech Ignasiak.
Zapraszamy do Ośrodka na spotkania Ogniska w każdą trzecią środę miesiąca zaraz po Mszy Świętej rozpoczynającej się o godzinie 18.00.
Zobacz mapę
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Samotność w małżeństwie – porażka czy zadanie?

            Samotność w małżeństwie może okazać się rzeczywistością zaskakującą, na którą nie przygotowywaliśmy się decydując się na wejście w małżeństwo, planując życie rodzinne. Samotność może dopaść niespodziewanie, kiedy współmałżonek odchodzi, lub może trwać u boku współmałżonka – często tam gdzie otoczenie niczego nie zauważa, stawiając nawet za wzór dla innych małżeństwo, które z zewnątrz wygląda bardzo dobrze.

            Poczucie samotności może oznaczać, że wchodząc w system jakim jest nowa rodzina, popełniliśmy błąd polegający na nadmiernym rezygnowaniu z siebie, swoich pasji i przyjaźni aby dopasować się do małżonka, lub jakiegoś modelu, który przedstawia się jako pozytywny,  zamiast wnieść cały swój indywidualny potencjał we wspólnotę małżeńską, nadając jej niepowtarzalny charakter i siłę. Poczucie samotności może też oznaczać, że zaniedbaliśmy lub zbytnio sformalizowaliśmy zażyłość z Bogiem.

            W zależności od tego jak budowana jest wspólnota małżeńska, małżeństwo zauważa swoje kryzysy i rozwiązuje je lub trwa w iluzji nie dostrzegając czy też nie chcąc dostrzegać narastających problemów. Na szczęście zawsze istnieje szansa zmiany myślenia i działania na takie, które wprowadzi pozytywne zmiany, przyniesie nadzieję lub odbudowę związku – nawet gdy małżeństwo jest w głębokim kryzysie albo kiedy już się rozpadło.

            Każda prawdziwa zmiana zaczyna się od indywidualnej pracy nad sobą, a nie dążeniem do tego aby to małżonek się zmienił, nawet w sytuacji gdy wina leży przede wszystkim po jego stronie, nawet gdy inicjatywa wychodzi wyłącznie od strony słabszej i pokrzywdzonej.

            Gdy samotność oznacza fizyczne opuszczenie przez współmałżonka, dalsze życie zgodne z nauką Kościoła i dobrem dzieci umożliwia mądre praktykowanie cnoty czystości rozumianej nie jako jedynie walka z cielesnością, ale jako wielowymiarowy sposób na życie otwierający na zdrowe relacje oparte na przykazaniu miłości.

 

Kronika